Kachlová kamna 

naší další činností jsou stavby kachlových kamen a kachlových kuchyňských sporáků. Tyto kamna stavíme ještě po "staru".  Máme pro Vás velkou nabídku jak přesných strojových, tak i ručně mačkaných kachlů. Kování na kachlová kamna jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a jsou na mnoho desítek let. Kamna Vám vymyslíme do Vašeho prostoru u Vás doma. Postavíme a pomůžeme s jejím uvedením do provozu. Kamna je třeba velmi pozvolna roztopit, aby vše mělo čas řádně vyschnout. Námi postavená kachlová kamna slouží již mnoho let.


Máte stará kachlová kamna - provádíme rekonstrukce starých kachlových kamen. Kamna rozebereme, necháme vyrobit nové kování, vyčistíme staré kachle a znovu postavíme. Když jsou v pořádku původní kachle, budou kamna sloužit dalších mnoho let. 


Kování na kachlové sporáky jsou vyráběny z vysoce kvalitní oceli a nerezu. Trouby jsou nerezové, už se nepropálí a slouží mnoho let. Plotny jsou celistvé a proto mají vysokou životnost a nekroutí se.

Klasická ruční keramika má svá specifika, jelikož každá kachle vyrobená tímto způsobem je originál a jednotlivé kusy se od sebe více či méně drobně odlišují a v tom je také její neopakovatelné kouzlo.

  • Barevný odstín: naprostá shoda v odstínu není prakticky možná vzhledem k technologii ruční výroby, proto se povolují barevné odchylky u jednotlivých kachlů i celých souborů. 
  • Glazura: musí být stejnoměrně a dobře vytavena a dobře spojena s povrchem střepu. U lesklých typů glazur záměrně vznikají trhlinky, které jsou součástí výtvarného zpracování kachle tzv. hárys, jehož velikost a struktura se liší podle typu použité glazury.
  • Úprava kachlů: Keramické kachle nekalibrované je občas při stavbě mírně dobrousit kamnářským brusem. Keramické kachlové římsy a sokly mají po svém obvodu okraj, který je nutno odstranit.

 

Kachle tradičních vzorů ve více než dvaceti motivech. Nabídka zahrnuje klasické selské kachle, ozdobné, speciální větrací a hladké kachle pro všestranné použití. 

Glazura je tenká finální vrstva na povrchu keramických kachlů, které ale mohou zůstat i surové bez povrchové úpravy, to znamená neglazované.

Lesklé - vykazují vysoký odrazový efekt světla dopadajícího na povrch, světlo se odráží v jednom směru. Jsou velmi vhodné pro tradiční zdobné vzory kachlů, kdy zvýrazní jejich tvary. Jejich výhodou je snadná údržba.

Matné - povrch je téměř bez odrazového efektu, světlo se odráží rozptylově, proto jsou potlačeny viditelné nerovnosti povrchu. Tyto glazury jsou vhodné do prostor se zvýšenou prašností, zároveň dobře skrývají viditelnost otisků prstů.

Efektní označované také jako umělecké, záměrně vykazují v rámci jednoho kusu výrobku nerovnoměrné zabarvení, tzn. rozdílnou sytost, tón a jas barvy. 

Transparentníglazury jsou v celé tloušťce nánosu více či méně průsvitné (dle konkrétního barevného odstínu), vrstva materiálu, na kterém jsou naneseny je částečně viditelná.

Krycíglazury jsou neprůsvitné, zcela zakrývají vrstvu materiálu (střepu) a tvary jednotlivých vzorů kachlů, na které jsou naneseny. Vhodné více na hladké povrchy bez ornamentů a zdobných prvků.

Stékavéjejich typickou vlastností je stékavost na hranách a zejména svislých plochách, což je znatelné hlavně u rohových kachlů, říms a soklů.

Hárys M - málo popraskaný povrch, rozeznatelný pouze pod určitým úhlem pohledu a lomu světla (minimální Hárys je vlastností každého glazovaného povrchu).

Hárys Vviditelné jemné praskliny v glazuře, více či méně zahuštěné, postupem času může docházet k dalšímu narůstání hustoty prasklinek.

 Kamnářství Jiří Šmejcký