Komíny

Vložkování komína je postup opravy sávajícího komínu. Některé komíny jsou rozměrově dostatečně velké na aplikaci nerezové vložky bez nutnosti frézování. Jeli vnitřní průměr nedostačující přichází na řadu frézování, kdy se zvětší vnitřní průměr komína. Celý postup tedy spočívá v zasunutí nerezové komínové vložky do stávajícího, nejčastěji zděného komínu. Komín má lepší tah a je zajištěna dobrá účinnost připojeného spotřebiče.

Jednovrstvé komíny ve stávající domovní i občanské zástavbě je možné rekonstruovat pro spotřebiče pro plynná a tuhá paliva, dodatečným vyvložkováním komínovou vložkou z materiálů, které splňují podmínky ČSN 73 4201:2002. 

Nejpoužívanějším materiálem pro vložkování komínů je nerezová ocel. Nerezové komínové vložky vynikají zejména dlouhou životností (spojenou s dlouhou zárukou), univerzálností (hodí se pro všechny druhy paliv) a flexibilností (vyrábí se v různých velikostech a tloušťkách materiálu, snadno se vedou v různých úhlech). Vložkování provádíme pevnou nerezovou vložkou, tl.plechu 0,6-1mm. Naše firma používá kvalitní vložky od českého výrobce, které jsou již při tl. 0,6mm certifikované na tuhá paliva s teplotní odolností 600°C a zárukou 25 let.

Kdy je nutné komín vyvložkovat :

 • komínový průduch neodpovídá platným předpisům
 • přechod na jiný druh paliva
 • špatný tah komína
 • kondenzát proniká do stěn komínového tělesa
 • v místnosti je cítit zápach spalin
 • původní vložka již neplní svůj účelTřísložkové nerezové komíny

Tyto komíny se používají tam, kde úplně chybí volný komínový průduch nebo je tak poškozen, že jeho opravu neleze provést nebo je nerentabilní. Jedná se o komínový systém který je certifikovaný jako plnohodnotný komín s minimálně stejnými vlastnostmi a parametry jako běžné zděné komíny.

Jedná se o nerezovou vnitřní vložku izolovanou speciální izolační vatou a vrchní vrstvu tvoří opláštění ze zrcadlové nerezi.Do tohoto komínu jsou vsazeny různé komponenty, mezikusy, T-kusy, dvířka a nahlížecí otvory ...atd. Pokud tento komín procházi stropynebo stěnou jsou použity speciální žáruvzdorné, odvětrané, prostupové chráničky.

Výhody komína:

 •   minimální narušení a omezení prostorů uživatele
 • okamžitá použitelnost
 • možnost vést komín kteroukoli částí budovy vnitřkem i venkem
 • možnost vést komín např. jen od spotřebiče nebo z podkroví, komín nemusí vést od základů
 • nepotřebuje žádný základ
 • příznivá cena  

   

Komínové stavebnice

Šamotové komíny : K tradičním a stále také nejčastěji voleným řešením patří keramické (šamotové) komínové systémy. Ty kromě univerzálnosti přináší také další pozitiva, která ocení každý kdo staví. Jejich životnost je shodná s životností domu, nemusíte tak po letech řešit finančně náročnou výměnu komínu. Dalším aspektem je samotná cena. Komínová sada obsahuje: komínové vložky, komínovou odbočku na spotřebič, komínovou odbočku na dvířka, komínové tvárnice, komínovou izolaci, kondenzační jímku, větrací mřížku, pozinkovaná dvířka, komínovou hlavu, nerezovou stříšku, žáruvzdorný tmel.

                                                                                                                                                                                                          

 

 Kamnářství Jiří Šmejcký